O kvasovém chlebu
Nejdůležitějším základem našeho chleba je žitný kvásek, který vzniká pouze přirozeným procesem kvašení a kysání celozrnné žitné mouky. Kvásek je přirozená substance se kterou pracovali již před 4000 lety staří (a možná i mladí :-) ) Egypťané. Mouky používáme celozrnné s obsahem všech částí zrna, případně mouky tzv. tmavé s vyšším obsahem vlákniny.
Při naší ruční výrobě vedeme těsto v tradičním třístupňovém procesu prokvašování tak, aby byl co nejlépe vyvážen poměr všech druhů bakterií mléčného i octového kvašení obsažených ve výsledném pečivu.
Díky přítomnosti bakterií, vlákniny z obilných slupek a všech látek obsažených v klíčku se kvasový chléb liší oproti konvenčnímu pečivu zejména v těchto bodech:
- výrazná chlebová chuť a vůně
- lepší stravitelnost, vyšší zasycení při menším množství
- mnohem delší přirozená trvanlivost, vláčnost a odolnost proti plísním
- nižší glykemický index, větší obsah využitelných minerálů a stopových prvků
- méně zahleňuje díky rozštěpení škrobů na lépe stravitelné látky
- celkově podporuje a harmonizuje trávení ve všech fázích a díky přirozenému obsahu bakterií rodu lactobacilus pomáhá bezproblémovému vylučování
- při pravidelném požívání zmírňuje sklon k zánětům, nadváze, pročišťuje a napomáhá k detoxikaci
Pro dochucení chleba a zvýšení jeho výživové hodnoty dále přidáváme:
- mořskou sůl s přirozeným obsahem jodu
- kmín pro tradiční chuť a podporu trávení
- lněné semínko pro zvýšení prospěšných účinků, zejména pro střevní sliznici, omezení kvasných a hnilobných procesů a optimalizaci střevní mikroflory
- slunečnicové semínko pro jeho vysoký obsah kyseliny linoleové a vitamínu E, které příznivě působí na regulaci tuků v krvi.
Pro co nejvyšší zachování všech výše uvedených prospěšných látek využíváme tyto výrobní postupy:
- pečení chleba při nízkých teplotách do 190°C čímž se značně omezuje možnost vzniku nežádoucích látek vznikajících při přepečení povrchu chleba v klasickém teplotním režimu. Uvnitř bochníků se teplota pohybuje v rozmezí 90-110°C a tak je možné zachovat větší biologickou hodnotu obilnin
- paření, kdy při tomto způsobu se těsto paří ve vodní páře při 100°C. Chléb je následně velmi vláčný téměř bez kůrky a těsto je na 100% hydratované. Díky tomu velmi příznivě působí na zažívací trakt.
A něco navíc:
- veškeré pečivo pečeme bez droždí, vajec, bílé mouky a rafinovaného bílého cukru
- pro veškerou výrobu vodu harmonizujeme energetickým zářičem „Květ života“
- vodě předáváme bioenergetické informace pomocí jedlých esencí české fy Alhambra
Péče a skladování:
Pro skladování NIKDY NEPOUŽÍVEJTE PLASTOVÉ SÁČKY A TAŠKY! Pečivo uchovávejte nejlépe v plátěné utěrce, bavlněném pytlíku apod. V případě pařeného chleba je nejlépe jej ponechat do 48 hodin po výrobě volně nebo lehce přikrytý tzv. vydýchat.
Pokud máte problém s vyšší vlhkostí prostředí kde je pečivo skladováno můžete vyzkoušet vložit chléb navíc do papírového sáčku a následně do plátna. Doporučujeme denně kontrolovat vlhkost plátna a buď jej krátce vyvětrat nebo vyměnit. Vše záleží na okolní teplotě a vlhkosti prostředí. Při této péči chléb vydrží čerstvý nejméně 5 dnů. Celková trvanlivost při dobrém ošetřování (tzn. do úplného přirozeného vyschnutí vlákniny) se pohybuje mezi 21 - 28 dny.
Náš tip: Jestliže se Vám již zdá pečivo příliš tuhé a nevykazuje známky plísně lze jej s úspěchem, podobně jako knedlík, krátce napařit a dodat mu na vláčnosti.
Budeme rádi pokud se ke kvasovému, celozrnnému pečivu budete vracet ať už pro jeho pozitivní zdravotní přínos nebo také možnost mít po delší dobu k dispozici chutné a kvalitní pečivo.